Zavodnenie psa – ako to nespackať

publikované v: Výživa | 0
zavodnenie psa
zdroj flickr.com

Zavodnenie psa – rady a typy

Či už s Vašim psíkom športujete pravidelne alebo iba príležitostne, je zavodnenie psa (tj. napojenie vhodnou tekutinou) pred výkonom základom. Dostatok tekutín je pre psa pri športovej aktivite alfou a omegou. Pes, ktorý nemá dostatok tekutín, nie je schopný podať dobrý výkon. V prípade, že má výrazný nedostatok tekutín a dôjde k dehydratácii, môže to ohroziť aj jeho zdravie.

Čo sa deje s telom psa pri dehydratácii?

Krv sa zahusťuje a okrem toho, že dochádza k rozkladu telesných buniek, hustá krv spôsobuje zrážanie krvi a ovplyvňuje správne fungovanie srdca. Ako prvé sú zasiahnuté bunky pečene, mozgu a črevné bunky. Pes je malátny, dezorientovaný a má ťažkosti s termoreguláciou (v horúčave sa nevie ochladiť, v zime zohriať).

Už vieme prečo zavodňovať, tak si povedzme ako a čím

Stáva sa u športujúcich ľudí so psami, že na zavodnenie psa pred tréningom alebo pretekmi zavodnili vodou alebo vodou s pár rozpustenými granulami. Problém je v tom, že pes síce túto vodu s nejakým ochutením vypije, ale chýba tu soľ potrebná k transportu vody v tele do orgánov a buniek. Pes má žalúdok plný vody, k zavodneniu nie len že nepríde, ale sú navyše zaťažené aj obličky, ktoré toto množstvo musia spracovať a dostať z tela von.

mineral drink

Ako to funguje?

Mineral Drink toto všetko obstará, navyše obsahuje ďalšie potrebné minerály, vitamíny a ionty. Tie majú vlastnosť na seba viazať vodu a transportujú ju do orgánov a svalov. Voda a minerálne látky vstupujú do organizmu v prirodzenom pomere, čo umožňuje ich dokonalé využitie bunkou a tým aj na vyššiu výkonnosť. Pri intenzívnej záťaži bráni úniku elektrolytov. Vyrovnáva stratu minerálnych solí a stopových prvkov pri svalovej únave. Umožňuje rýchle opätovné nasadenie psov do závodov, stabilizuje ich výkonnostný potenciál, udržuje energetické zásoby, odďaľuje únavu a zvyšuje výkonnosť, chráni pred vyčerpaním a vznikom kŕčov a zvyšuje celkovú kondíciu.

Prakticky sa Mineral Drink používa na zavodnenie psa pred tréningom/závodom (canicross, scooter, bikejoring, mushing, agility, coursing, flyball, atď) a pri akejkoľvek namáhavej práci (záchranárske psy, služobné psy, pastierske psy), ideálne pre doplnenie tekutín aj počas turistiky alebo dogtreku.

Čo na to hovorí prax?

Psi si na Mineral Drink zvykajú rýchlo a s chuťou tento nápoj pijú vo väčšom množstve, ako obyčajnú vodu. Ideálne je začať používať minerálny nápoj ešte pred závodom vo všetkých fázach tréningu, lepšie sa potom odhaduje množstvo a koncentrácia nápoja pre jednotlivé psy a tiež, ako dlho pred štartom alebo inou záťažou by sa pes mal napájať (väčšinou je to 2h pred začiatkom tréningu alebo štartom). U nešportujúcich psov sa minerálny nápoj môže používať bez predchádzajúceho navykania jednorazovo alebo pravidelne. Pre svoju vysokú schopnosť zavodnenia je vhodný napr. pri hnačkových ochoreniach, pre bežné zavodnenie psa v horúcich letných mesiacoch alebo pred dlhou jazdou v teple v dopravných prostriedkoch.

Autor: Nordicdogsports.sk