Pitný režim psa pri športe – ako sa vyhnúť dehydratácii

publikované v: Výživa | 0
zavodnenie psa
zdroj flickr.com

Pitný režim psa pri športe – rady a typy

Či už s Vašim psíkom športujete pravidelne alebo iba príležitostne, je pitný režim psa (tj. napojenie vhodnou tekutinou) pred aktivitou základom. Dostatok tekutín je pre psa pri športovej činnosti alfou a omegou. Pes, ktorý nemá dostatok tekutín, nie je schopný podať dobrý výkon. Ak má výrazný nedostatok tekutín v organizme a dôjde k dehydratácii, môže to ohroziť aj jeho zdravie, v ťažkých prípadoch sa objavia kŕče a nastane kolabs organizmu.

Čo sa deje s telom psa pri dehydratácii?

Krv sa zahusťuje, dochádza k rozkladu buniek, hustá krv spôsobuje zrážanie krvi a ovplyvňuje správne fungovanie srdca. Ako prvé sú zasiahnuté bunky pečene, mozgu a črevné bunky. Pes je malátny, dezorientovaný a má ťažkosti s termoreguláciou (v horúčave sa nevie ochladiť, v zime zohriať).

Čistá voda nestačí

Športovci so psami na hydratáciu psa pred tréningom alebo pretekmi často používajú čistú vodou alebo vodou s pár granulami. Problém je v tom, že pes síce túto vodu s nejakým ochutením vypije, ale chýbajú minerálne soli potrebné k transportu vody v tele do orgánov a buniek. Rovnako nebezpečné je ponúknuť vysmädnutému psovi po športe a/alebo v horúčave veľké množstvo čistej vody, ktoré vypije naraz.
Psovi sa vodou naplní žalúdok, čo predstavuje nebezpečenstvo pre torziu (život ohrozujúce pretočenie žalúdka), zo žalúdka sa voda ďalej vstrebáva v črevách, čím riedi krv a vnútorné prostredie (v extrémnom prípade môže nastať nebezpečenstvo zlyhania prenosu elektrónov medzi svalovými bunkami) navyše sú zaťažené obličky, ktoré toto množstvo vody musia spracovať a dostať z tela von. Dôsledkom nadmerného prijímu čistej vody je zníženie hladiny sodíka v krvi, opuchy, poruchy krvného obehu, kŕče. V najhorších prípadoch môže byť dôsledkom tzv. osmotický opuch mozgu.

Ako funguje správna hydratácia?

Mineral Drink pomôže pri správnom pitnom režime pri aktivitách vášho psa, navyše obsahuje potrebné minerály, vitamíny a ionty. Tie majú vlastnosť na seba viazať vodu a transportujú ju do orgánov a svalov. Voda a minerálne látky vstupujú do organizmu v prirodzenom pomere, čo umožňuje ich dokonalé využitie bunkou a tým aj na vyššiu výkonnosť. Pri intenzívnej záťaži bráni úniku elektrolytov z krvi nadmerným močením. Vyrovnáva stratu minerálnych solí a stopových prvkov pri svalovej únave. Umožňuje rýchle opätovné nasadenie psov do závodov, stabilizuje ich výkonnostný potenciál, udržuje energetické zásoby, odďaľuje únavu a zvyšuje výkonnosť, chráni pred vyčerpaním a vznikom kŕčov a zvyšuje celkovú kondíciu.

Prakticky sa Mineral Drink používa na hydratáciu psa pred športovou aktivitou, tréningom alebo závodom (canicross, scooter, bikejoring, mushing, agility, coursing, flyball, atď); a pri akejkoľvek namáhavej práci (záchranárske psy, služobné psy, pastierske psy), ideálne pre doplnenie tekutín aj počas turistiky – dogtreku, alebo pri dlhej ceste autom, či výstave psov.

A prax?

Psi si na Mineral Drink zvykajú rýchlo a s chuťou tento nápoj pijú vo väčšom množstve, ako obyčajnú vodu. Zmiešaný drink môžete ochutiť aj trochou lososového oleja popr. malým kúskom mäsa/šťavou z konzervy. Ideálne je začať používať minerálny nápoj ešte pred závodom vo všetkých fázach tréningu, lepšie sa potom odhaduje množstvo a koncentrácia nápoja pre jednotlivé psy a tiež, ako dlho pred štartom alebo inou záťažou by sa pes mal napájať (väčšinou je to 1,5h – 2h pred začiatkom tréningu alebo štartom).

Aké množstvo vody zmiešanej s iontovým práškom (Mineral Drink) ponúknuť psovi na potrebnú hydratáciu aspoň 1,5h pred športovou aktivitou?
Platí dávkovanie: 15ml vody na 1kg hmotnosti psa

U nešportujúcich psov sa minerálny nápoj môže používať bez predchádzajúceho navykania jednorazovo alebo pravidelne. Pre svoju vysokú schopnosť hydratácie je vhodný napr. pri hnačkových ochoreniach alebo pri bežnom pitnom režime psa v horúcich letných mesiacoch.

Autor: Nordicdogsports.sk